Müteahhitler sürdürülebilir şehirlere odaklandı

Tarafından gönderildi: yonetici Yorumlar: 0

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren “Dünyada kentleşme hızla sürerken küresel iklim kriziyle birlikte ‘sürdürülebilir şehirler’ için alınması gereken önlemler aciliyet kazanmaktadır” dedi.

Küresel iklim değişikliğine karşı çeşitli zirveler ve etkinliklerle çareler aranırken müteahhitler de bu süreçte “sürdürülebilir şehir” hedefine odaklandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, AA muhabirine, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü öncesinde değerlendirmede bulundu.

Dünya Şehircilik Günü’nün bu yıl küresel çapta, daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir iklim kriziyle mücadele gündemi içinde kutlandığını belirten Eren, “Dünyada kentleşme hızla sürerken küresel iklim kriziyle birlikte ‘Sürdürülebilir Şehirler‘ için alınması gereken önlemler aciliyet kazanmaktadır.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 2007’den bu yana dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığına işaret eden Eren, bu oranın 2030 yılına kadar yüzde 60’a çıkmasının beklendiğini söyledi.

Eren, küresel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yaklaşık yüzde 60’ına katkıda bulunan şehir ve metropollerin, aynı zamanda küresel karbon emisyonların da yaklaşık yüzde 70’i ile kaynak kullanımının yüzde 60’ından fazlasını oluşturduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − nineteen =

error: Alert: Content is protected !!